Régóta szerettem volna egy saját készítésű irattartót. Többfélét is találtam a neten, míg végül kitaláltam, hogy nekem mire is volna szükségem. Összeszámoltam a kártyáimat, lemértem őket és a bérletemet is. Ezeket kell elhelyeznem és még egy zsebet is szeretnék. Így alakult ki a 26×19 cm-es méret, amit félbehajtva lehet hurcolni. Az elkészítést lépésről lépésre a fiam lefotózta, tehát akinek van kedve, elkészítheti magának is.
Hozzávalók:
- 26×19 cm anyag, 1× a belsejéhez és 1× a külsejéhez (lehet különböző is, én egyformát szabtam)
- 19×5 cm anyag 4× a nyitott zsebek részére
- 17,5×9,5 cm a cipzáros zsebhez
- 16 cm-es cipzár
- ferdepánt (kb. 100 cm hosszú)
- rávasalható közbélés 1×, és kétoldalú rávasalható közbélés 1×
- 1 gomb
Az irattartó belsejének szánt anyagra rávasaltam az egyik oldalán ragasztós közbélést, félretettem. A 4 db 19×5 cm-es zsebecskék hosszabbik oldalát visszahajtva levarrtam, 3 db-ot felül is és alul is. A 4. darabnál csak felül, mivel ez a zseb legalulra kerül, az alját nem kell levarrnunk (még).
A közbéléssel leragasztott anyagot hosszabbik oldalán kettéhajtjuk, kicsit megnyomjuk a kezünkkel, hogy az él látszódjon. Ettől a vonaltól kb. 1 cm-re tesszük le az első levarrt zsebet, majd arányosan elosztjuk a további hármat, legalulra kerüljön az a zseb, amit alul nem varrtunk le. Próbáljuk ki, hogy ha a legfelső zsebbe beleteszünk egy kártyát, félbe lehet-e hajtani a tartót. Amikor ezt jól elterveztük, akkor a középvonalhoz eső első zsebet csak az alsó vonalában hozzávarrjuk a belső laphoz. Majd a második és a harmadik zsebet is. A negyedikkel még várunk.
Középen, függőlegesen levarrjuk a három zsebet.
A negyedik zsebet is az előző három zseb alá illesztjük, levarrjuk.
Az irattartó külsejének szánt anyag hátoldalára vasaljuk a kétoldalon ragasztós közbélést, de még rajtahagyjuk a védőpapírt. Letűzzük a külső anyagot.
A cipzáros zsebnek szánt anyagot körbeszegjük, majd a cipzár mindkét végét behajtva a zseb hosszabbik oldalához varrjuk. A zsebet hozzámérjük az üresen maradt felülethez, középre igazítjuk és a cipzár szabadon maradt szárát a belső anyaghoz varrjuk.
Én csak ezen a ponton döbbentem rá, hogy elég üres a zseb eleje, így hát szasikó tűzéssel rávarrtam a kedvenc ginkgolevél motívumomat. A hímzés hátoldalára rávasalható közbélést vasaltam, hogy a zseb használatakor, a ki-bepakoláskor ne akadjon bele az ujjam a hímzésbe. Aki előrelátóbb, persze jóval előbb eldöntheti, mi díszítse a zsebet:) A zseb oldalsó és alsó részét hozzátűzzük az alaphoz. A cipzár két szélét kézzel apró öltésekkel dolgozzuk el.
A külső oldalra vasalt kétoldalú közbélés védőborítását most húzzuk le és vasaló segítségével egymáshoz passzítjuk a belső oldallal.
A ferdepántból kb. 10 cm-nyit vágjunk le. A hosszanti széleit hajtsuk egymás felé annyira, hogy kb. 6-7 mm szélességű legyen, varrjuk le. Többszöri oda-visszaöltéssel varrjuk a keskenyebbik oldal közepére.
A ferdepántot színt színre fordítva legombostűzzük, a szélét a visszájára hajtjuk, hogy ne látszódjon. Amikor körbeért a ferdepánt, még legalább 1 cm-nyit ráhagyunk. Így varrjuk le géppel a ferdepántot. (A képen jobb oldalon, középtájon látszik a két visszahajtás.)
A pántot a másik oldalon már kézzel varrjuk. Egyszer visszahajtjuk a szélig, majd még egyszer, ekkor a visszahajtott ferdepánt pont takarja a felvarrás vonalát. Rejtett öltéssel végig levarrjuk.
A gombolásnak megfelelő helyre felvarrjuk a gombot.
Telepakoljuk iratokkal és örülünk a művünknek!
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.